Ako si vybrať ten správny počítač? Kde sa dá a kde nemá šetriť

Často nám kladiete otázku, aký počítač si máte kúpiť, prípadne či ten Váš bude postačovať pre prípadný nábeh eZdravie. Či už bude, alebo nebude, skúsim odpovedať:

 

Prevádzka eZdravia vyžaduje výkonný počítač a rýchle pripojenie k internetu.

 

Moje osobné, zatiaľ nikým oficiálne nepodporované rady znejú:

 

Ak máte Windows XP, vymeňte celý počítač - prečo?

Windows XP je od 8. apríla 2014 bezpečnostne nepodporovaný systém

Čo to znamená sa môžete podrobne dočítať na:

https://support.microsoft.com/sk-sk/help/14223/windows-xp-end-of-support

 • Windows XP väčšinou beží na jednojadrových relatívne málo výkonných PC s 256, alebo 512 MB RAM. Dnes na serióznu prácu považujeme 2GB minimum a 4GB optimum,
 • väčšina veľkých firiem (hlavne CISCO, ktorého produkt budete používať na pripojenie do VPN), síce XP nevylučujú, ale funkčnosť nezaručujú – veľmi alibistický postoj,
 • XP a .NET v ktorom je podpora pre eZdravie napísaná, tiež nie je perspektívna kombinácia.

Zmerajte si rýchlosť internetového pripojenia

Ak máte Download pod 2 Mbps a UpLoad pod 0,5 Mbps, rozmýšľajte, ako to vylepšiť. Dobrý merač rýchlosti internetu nájdete na www.speedtest.net alebo www.rychlost.sk

 

Svoj názor zmením, až keď uvidím uspokojivo bežať eZdravie funkcie  na štandardnom jednojadrovom CPU s WinXP a 512 MB RAM (podotýkam, že zatiaľ som ich nevidel uspokojivo rýchlo bežať ani na najrýchlejšom PC a internete).

 

Počítač

Keď už si niečo idete kúpiť, dajte prosím na naše rady a nie na rady "odborníka -obchodníka". Netvrdíme, že obchodník je hlúpy, ale niekedy nepozná špecifiká Vašej práce a aj napriek tomu, že Vám chce pomôcť, poradí Vám zle.

Potrebujete primerane výkonný počítač, nie hocičo.

Odporúčame PC založené na architektúre Intel i3, i5, i7 (tým nehovorím, že AMD je zlé, ale v tom sa nevyznáme, lebo sa dlhodobo orientujeme na Intel). Pozerajte na dĺžku záruky a dostupnosť servisu.

Tiež odporúčame používanie operačných systémov v edícii Professional a to Windows 10 Pro (alternatívne Windows 8 Pro)

Samozrejme, program pôjde aj v edícií Home Edition, ktorá ako už názov napovedá, je určená domov, nie do práce. Hlavne to platí pre používateľov sieťovej verzie.

 

Naše tipy:

Počítač - Intel Core i3, RAM 4GB, Intel HD Graphics, HDD 500GB 7200 otáčok, DVD, USB 3.0, klávesnica a myš, Windows 10 Pro 64-bit

Počítač - Intel Core i5, RAM 8GB, Intel HD Graphics, SSHD 1 TB 7200 otáčok, DVD, USB 3.0, klávesnica, Windows 10 Pro 64-bit

Počítač - Intel Core i7, RAM 8GB, Intel HD Graphics, SSD 265GB, DVD, USB 3.0, klávesnica a myš, Windows 10 Pro 64-bit

 

Pri našich cenových ponukách nám klienti často vyčítajú, že sme drahí. Áno, sme drahší ako internetové obchody, Tesco, Metro, Nay a pod., pretože každý počítač potrebuje po vybalení z krabice minimálne 4 hodiny práce kvalifikovaného technika, ktorý správne nainštaluje operačný systém, optimalizuje ho a z počítača vymaže reklamné softvérové balíčky tretích firiem, ktoré zbytočne brzdia systém. V prípade poruchy je naša starostlivosť tiež iná, ako v internetovom obchode. Problémy riešime takmer okamžite a v určitých prípadoch zapožičiavame náhradný PC. Samozrejme nemôžeme dodávať systémy do vzdialených ambulancií a tento text neberte ako reklamu, len apel na Vás, aby ste pri výbere nepozerali len na cenu, ale zvážili si, kto Vám bude pomáhať a riešiť servis.

 

Značky

HP, Lenovo, Dell, Acer, Asus?

Ťažko radiť, pozerajte na záruku. Niekedy je aj tri roky. Ak je kúpa realizovaná na právnickú osobu neplatí Občianský ale Obchodný zákonník a teda záruka nemusí byť 2 roky (bežne to býva 1 rok). Pri kúpe značkového PC je štandardne dodávaná aj klávesnica, ale nie každému vyhovuje (neštandardne umiestnené niektoré klávesy a problém s funkčnými klávesmi)

Veci skladané vo firmách?

Podľa mňa sa to už moc nenosí.  

 

Myš a klávesnica

Veľmi populárne sú bezdrôtové myšky a klávesnice. Je to veľmi efektné, ale trochu nepraktické. Čas od času v nich treba meniť baterky a občas sú nespoľahlivé.

Mne osobne sa veľmi neosvedčili. Hlavne, keď niečo "neposlúcha" v počítači, potrebujete klávesnicu a myš pripojiteľnú drôtom, aby ste sa dostali do BIOSu.

 

Tlačiareň

Potrebujete tlačiareň s dvoma podávačmi napríklad HP LaserJet Pro M102w.

Dva podávače sú pre ambulanciu výhodné kvôli tlači dekurzov - na papier A4, príp. A5 a malý obálkový podávač využijete na tlač receptov, príp. výmenných lístkov.

Pozor nie HP LaserJet M102, tá má len jeden podávač (obchodníci radi tvrdia, že je to to isté).

Z hľadiska ekonomickej efektivity je laser oveľa lepšia alternatíva, ako atrament.

 

Notebook

Tu dva krát platí i3, i5, i7 procesor - notebooky sú väčšinou menej výkonné, takže niekedy môžete kúpiť pomalší, ako ste mali, aj keď bude nový.

Príklad NB, ktorý je podľa nás optimum:

Ultrabook - Intel Core i7, 15.6" s antireflexnou povrchovou úpravou, rozlíšenie 1920x1080, RAM 8GB,  SSD 256GB, WiFi, Bluetooth, USB 3.0, podsvietená klávesnica, Windows 10 Pro 64-bit

tento model skutočne berte len ako tip, naše odporúčania sú:

 • ak chcete pracovať v sieti, NB musí mať Ethernetovú prípojku, prepojenie cez WiFi nedoporučujeme 
 • rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 je odporúčanie, samozrejme program bude fungovať na akomkoľvek nižšom rozlíšení. Takéto rozlíšenie a antireflexný display je však top na prácu a Vaše oči,
 • kompletná klávesnica aj s numerickou časťou,
 • podsvietená klávesnica  - dobrá vec, ale za denného svetla úplne zbytočná,
 • doporučujeme SSD disk, alebo SSHD (hybrid)
 • dotykový display -   panské huncútstvo. V každom prípade Win 8 a Win 10 s dotykom fungujú veľmi dobre, takže prečo nie,
 • niektoré NB nemajú na klávesnici tlačidlo Insert (majú ho len cez Fn), čo nie je pre náš program vyhovujúce.
 • niektoré NB majú potlač klávesnice šedou farbou (málo bielou), pri slabom osvetlení nie sú klávesy dobre viditeľné. 

HDD – pevný disk

 • disk SSD (128 GB a viac) je z hľadiska rýchlosti najlepšia voľba - je to špeciálny pevný disk bez pohyblivých častí s najväčšou možnou rýchlosťou
 • disk hybridný SSHD je tiež veľmi dobrá voľba
 • disk HDD je klasická koncepcia s otáčajúcimi sa platňami

Sieť

Zabudnite na bezdrôtové siete realizované cez WiFi.  Ambulantný IS je seriózna aplikácia, ktorá vyžaduje rýchlu a „spoľahlivú“ sieťovú infraštruktúru. Takže ideálne je mať 1 GBit Switch a prípojné TP káble.

 

Dodávky počítačov

Firma SOFTPROGRES vzhľadom na široký územný rozptyl zákazníkov neponúka dodávky HW riešení po celom území SR.  Ak však ide o zložitejšie riešenia, vieme poskytnúť tieto služby aj v širšom okolí. Pri dodávke počítačov sa obráťte na lokálne firmy, ktoré v prípade problémov vedia operatívne pomôcť a koordinovať s nami riešenia na urýchlené odstránenie nefunkčnosti systému.

 

Servis

Ak potrebujete preniesť SW do iného počítača (počítačov), podrobný návod nájdete na našej webstránke www.softprogres.sk v sekcii návody.

Ambulancie, kde sa strieda viac lekárov na rôznych miestach, riešime nastavením HW a SW cez internet a terminálovými pripojeniami. V takýchto situáciách vieme pomôcť na území celej SR.

Málo využívanou položkou cenníka je možnosť objednania servisu vo firme, príp. pomocou vzdialenej správy v rozsahu cca 2 hod.

Pozrieme sa na Váš počítač dvoma optikami. Skontrolujeme ho po technickej aj programovej stránke. Údržba programu spočíva hlavne v kontrole, nastavení cenníkov, spustení rôznych funkcií, ktoré napr. upravia všetky malé a veľké písmená v menách a priezviskách, skontrolujú duplicity na rodné čísla a kódy poistenca, príp. odloženie do archívu a pod.

Službu ponúkame už dlhšie a je spoplatnená sumou 20-50 €, podľa náročnosti a rozsahu prevedených prác.   

Takýto servis je však časovo náročný, preto objednávame 1 až 2 klientov na deň, a to v dostatočnom predstihu.

 

Aj pre Vašich technikov vieme byť nápomocní. Treba však pripomenúť, že väčšina činností je popísaná v návodoch a my nemôžeme diaľkovo suplovať ich občasnú neodbornosť.

V rámci aktualizácie programu WinAmbulancia máte uhradené hlavne:

 • aktualizované výkazníctvo, legislatívne zmeny v poisťovníctve
 • upgrade z internetu
 • aktualizované číselníky (lieky, výkony, lekári atď.)
 • vylepšenia programu
 • pomoc pri riešení havarijných stavov
 • pomoc pri diagnostikovaní chýb programu a hardvéru

V Piešťanoch, 8.02.2018

 

S pozdravom

                Ing. Juraj ZOŇ, výkonný riaditeľ spoločnosti SOFTPROGRES s.r.o.